Česko-polská konference "Potenciál hornických památek příhraničí pro rozvoj turistiky"

23. 5. 2018

Dne 16. května v 9h byla v kulturním domě v Žacléři zahájena česko-polská konference „Potenciál hornických památek příhraničí pro rozvoj turistiky“, která byla realizována v rámci mikroprojektu „Turistická propagace hornických cílů“, který je registrován pod č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_008/0000949 a spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis. Konferenci nám na základě nabídky z přípravy žádosti a objednávky dělala společnost Retour.

Této dvoudenní konference, kterou pořádal Důl Jan Šverma o.p.s. se svými partnery ze Staré Kopalni a Nowé Rudy, se zúčastnili čeští i polští zástupci informačních a turistických center, cestovních agentur i jednotliví aktéři cestovního ruchu, kulturních institucí a mnoho dalších. Smyslem konference bylo představit hornické památky česko-polského příhraničí osobám, jejímž prostřednictvím mohou turisté tyto památky při návštěvě pohraničí navštívit.

V 10h zahájili ředitel Dolu Jan Šverma o.p.s. Ing Karel Novotný a zástupci partnerů projektu celou konferenci. V dopolední části následovala řada přednášek, zaměřených na hornické památky z pohledu provozovatelů těchto památek, ale i z pohledu památkářů. Celou konferenci moderoval Tomáš Peterka.

Po obědě následovala prohlídka památek na české straně. První památkou byl Hornický skanzen v Žacléři, kde byla za účasti všech návštěvníků konference slavnostně otevřená nově zpřístupněná štola Jitřenka. Dále probíhala prohlídka štoly a prohlídka hornického skanzenu. Poté již následoval přesun (byl obohacen o občerstvení v autobuse) do měděného dolu Bohumír v Jívce, kde proběhla opět nestandardní prohlídka. Účastníci konference byli první, kdo mohl zhlédnout promítání autentického filmu v podzemí dolu, a byli první, kdo slyšel oživlé podzemí důlními zvuky – tato část byla realizovaná ze stejného mikroprojektu. V obou areálech hornických památek byly také představeny billboardy, na kterých jsou zachyceny hornické atraktivity partnerů a které jsou taktéž realizovány ze stejného získaného mikroprojektu. Po takto náročném dni následoval neformální večer, který vedl k zajímavým diskuzím s památkáři na téma hornických památek.

Druhý den konference byl věnován polským památkám. Pro účastníky byla připravena prohlídka památek polských partnerů a to Stara Kopalnia ve Walbřichu a Hornické muzeum spolu s podzemím v Nowé Rudě. Mezi návštěvami těchto památek měli účastníci konference polední pauzu s obědem ve Stare Kopalni.

Veškeré navštívené památky a tomu předcházející přednáškový blok se jeví velice úspěšně. Došlo k výměně nejen vzájemných zkušeností a rad, ale i propagačních materiálů, aby se návštěvníci česko-polského příhraničí dozvěděli o možnosti navštívit hornické památky.

 

   



Projekt je spolufinancován z prostředků EFRR prostřednictvím Euroregionu Glacensis.

Zpět

významní partneři